Kontakt: stavebnice(at)tipa.eu
V případě vašich dotazů kdykoli pište na uvedenou emailovou adresu.
Tipa, spol. s r.o.

Nové produkty:
stavebnice PT044
- Indikátor vybuzení s magickými oky
** více informací **

stavebnice PT074
- Multifunkční USB 2.0 HUB
** více informací **

stavebnice PT067K
- Infračervené dálkové ovládání (mini vysílač)
** více informací **

Detektor lži
PT061, stavebnice

DETEKTOR LŽI – LEVNÁ EDICE

Zakoupili jste si stavebnici PT061, signalizující změnu odporu na kontaktech rozsvícením LED. Toho lze využít ke konstrukci jednoduchého detektoru lži, neboť pokud se testované osobě změní odpor prstu (potí se), znamená to, že pravděpodobně lže.

 

 

 Koupit kompletní stavebnici 

Miniaturní stabilizovaný zdroj
PT066B, stavebnice
PT066B - Miniaturní stabilizovaný zdrojZakoupili jste si stavebnici PT066B, miniaturní stabilizovaný zdroj založený na velmi známé řadě stabilizátorů 78XX. Deska plošných spojů je navržena tak, aby bylo možné v případě potřeby integrovaný obvod osadit přímo na chladič. Zvláštností této stavebnice je umístění jumper kolíků ze strany spojů, díky kterým je možné tento zdroj umístit do standardního nepájivého pole tak, že zdroj propojuje krajní napájecí lišty. Na levé straně tak můžete mít například 12 V pro relé, zatímco na pravé straně je stabilizovaných 5 V pro integrované obvody.
Potleskový spínač
PT028, stavebnice
PT028_maly.jpgZakoupili jste si stavebnici PT028, která slouží pro spínání zařízení v závislosti na vykonaném hluku. Citlivost snímání zvuků elektretovým mikrofonem lze nastavit podle potřeby. Spínač tak může reagovat již na slabé zvukové ruchy nebo pouze po silném úderu v těsné blízkosti mikrofonu, který je možné připojit skrze běžnou dvojlinku až 20m od samotného spínače. Nabízí se možnosti využití v zabezpečení objektů nebo k zapínání spotřebičů na zavolání.
 
 
Přepínatelný zdroj s izostaty
PT059, stavebnice
PT059 - Přepínatelný zdroj s izostatyZakoupili jste si naši stavebnici z naší R E T R O E D I C E, kteráslouží jako napájecí zdroj regulovaný ve skocích. Samotná regulace není zajištěna potenciometrem, ale přepínači zvanými izostaty.Tyto stavebnicové přepínače fungují tak, že přepnutím jednoho přepínače (izostatu) se automaticky vyřadí doposud sepnutý přepínač. Takto je zajištěno, že nelze mít najednou zapnutých více přepínačů a tedy i více napěťových kanálů, které by se mohly navzájem míchat (avšak při jisté zručnosti pochopitelně více přepínačů naráz sepnout lze). Zapojení využívá velmi rozšířeného a oblíbeného stabilizátoru napětí LM317. Celkem je k dispozici 5 kanálů s pevně nastaveným napětím a jeden uživatelský.
PWM (pulsní) výkonový regulátor do 15A
PT016, stavebnice
PT016_maly.jpgStavebnice PT016 slouží pro regulaci výkonu zařízeních napájených stejnosměrným napětím 8 - 24V s odběrem maximálně 15A. Můžete tak regulovat svit žárovky, rychlost otáčení ventilátoru či jiného motoru nebo teplotu mikropájky. Regulace je plynulá - pomocí trimru, avšak není problém připojit pro regulaci externě potenciometr nebo termistor. Pomocí termistoru NTC 100k a ventilátorů si můžete snadno udělat automatický chladící systém, který bude měnit výkonnost podle aktuální teploty na čidlu (termistoru).
 
 
Rozhodovátko s dvoubarevnou LED
PT075, stavebnice

PT075 - Rozhodovátko s dvoubarevnou LEDZakoupili jste si stavebnici PT075, rozhodovátko s dvoubarevnou LED. Stavebnice funguje na principu generování dvou pseudonáhodných stavů, které jsou signalizovány příslušnou barvou LED – zelenou nebo červenou. Tyto barvy tedy mohou reprezentovat jakési „ano“ a „ne“ v případě správně položené otázky. Rozhodovátko je napájeno standardní knoflíkovou tří Voltovou baterií a díky svým malým rozměrům, společně s nízkou hmotností, je jako dělané na cesty. Krabičku s poutkem lze zároveň snadno přidělat na Váš svazek klíčů. A díky velmi nízké klidové spotřebě Vám baterie vydrží po několik let.

Koupit kompletní stavebnici

Soumrakový spínač s relé 250V/8A
PT017, stavebnice
PT017_maly.jpgZapojení PT017 Vám umožní spínat elektrická zařízení do 250V/8A dle intenzity okolního osvětlení. Pomocí dvou trimrů lze nastavit práh sepnutí a hysterezi (odchylka mezi podmínkami pro sepnutí a rozepnutí). Zařízení je s horšími parametry (možným zatížením) schopno pracovat již od 8,5V, což umožňuje využít jako napáječe devíti voltou baterii. Vzhledem k pomalejšímu náběhu sepnutí relé nedoporučujeme při takovýchto podmínkách relé zatěžovat síťovým napětím. Nebezpečná napětí připojujete na vlastní nebezpečí, nevystavujte vlhkému prostředí.
 
Triakový regulátor výkonu 230V/10A
PT019, stavebnice
PT019_maly.jpgZakoupili jste zapojení, které Vám umožní regulaci tepelných spotřebičů, zdrojů světla (mimo zářivky a úsporné žárovky), otáček motorů (mimo jednofázové asynchronní s kondenzátorem). Při použití chladiče lze regulovat proud o velikosti až 10A. Bez něj zapojení snese 1000W zátěž díky konstrukci plošného spoje a rovnoměrnému rozlévání tepla do něj. Přesto doporučujeme u odběrů vyšších jak 3,5A vybavit obvod BT 138 chladičem, jelikož špatné prolití cínu zespod DPS a přichycení šroubu znamená zhoršený odvod tepla a tím i riziko zničení triaku, po kterém nelze zařízení regulovat (jakoby v cestě nebyl žádný regulátor) a při  zapínání dochází k proudovým špičkám na připojeném spotřebiči, což vede například u klasických žárovek k jejich dřívější destrukci. Při výpadku regulace, tedy spálení nebo přehřátí obvodu, vypněte celé zařízení. Pokud po vychladnutí obvodu nebude regulace opětovně fungovat, vyměňte triak.    
                                                                                             Koupit kompletní stavebnici
 
Univerzální plošný spoj – pájivé pole
PT008, stavebnice

Zakoupili jste si univerzální plošný spoj, který je určen pro experimentální či různá zkušební zapojení. Plošný spoj se z velké části skládá z krátkých cest s roztečí 2,54 mm, je tak přímo určen pro integrované obvody v pouzdrech DIL (DIP). DPS je navržena tak, aby bylo možné použít jak tzv. „úzké“, tak i tzv. „široké“ integrované obvody. Skrze celý plošný spoj jsou rozvedeny dlouhé cesty, které je výhodné použít jako napájecí. Díky správné vzájemné vzdálenosti těchto napájecích cest je možné umístit blokovací SMD kondenzátory přímo mezi ně.

Koupit plošný spoj

 

Zdroj pro zesilovače PT002B/3B/5/6
PT073, stavebnice

PT073 - Zdroj pro zesilovače PT002B/3B/5/6Zakoupili jste si stavebnici PT073, která je napájecím zdrojem pro výkonové audio-zesilovače. Hned na začátek je nutno poznamenat, že stavebnice je na míru navržená pro zapojení s obvodem TDA7293 nebo ekvivalentním TDA7294, jenž jsou použity ve stavebnicích PT002B, PT003B, PT005 a PT006 naší společnosti. Použití pro jiné zapojení zesilovačů je také možné, nicméně pamatujte na to, že parametry zdroje nemusí být zrovna nejvhodnější. Obvody TDA potřebují ke svému provozu symetrické stejnosměrné napájení, které toto zapojení poskytuje. Navíc je zdroj vybaven druhým nezávislým kanálem pro připojení podpůrných zařízení pro provoz zesilovače vyžadující nesymetrické stabilizované napájení o velikosti 12 V s maximálním celkovým odběrem do 1 A. Takovým zařízením může být třeba ventilátor, systém opožděného sepnutí reproduktoru (PT022) nebo indikátor vybuzení (PT024M / PT024S ). 

Koupit kompletní stavebnici