Generátor funkcí sinus, triangle,
square 0 - 18V s integrovaným digitálním měřičem frekvence umožňujícím
zastavení čítání, externí i lokální čítání od setin Hz až po 500kHz
s automatickým přepínáním rozsahů. Možnost jemné a hrubé regulace frekvence,
nastavení střídy, zkreslení, amplitudy. Přepínání tří rozsahů, možnost seřízení
maximální generované frekvence trimrem. Konstrukce umožňuje soběstačné chlazení
a rozlévání tepla obvodů do plošného spoje, bez nutnosti užití chladičů.
Asymetrický výstup bez oddělovacích transformátorů nebo kondenzátorů. Při
testování zesilovačů je nutno ujistit se, zda je jejich vstup oddělen
kondenzátorem. Oddělené výstupy pro všechny funkce a možné využití všech
současně. Impedanční oddělení od obvodu generujícího funkce emitorovým
sledovačem. Jako stavebnice se na trh nedodává, vytvořeno speciálně pro účely 30. Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice, Opava 2007.
Vyšlo v časopise Praktická elektronika 9.2007
Digitální
hodiny s velkými červenými LED displeji ovládané deseti integrovanými obvody
řady CMOS 4xxx. Plošný spoj je stejně velký jako plocha všech LED displejů. Při
pájení je třeba dodržovat zásad dobrého pájení, jelikož plošný spoj je
oboustranný a IO jsou citlivé na elektrostatickou elektřinu. Displeje jsou
pájeny přímo na plošný spoj, na němž jsou plošky pro připájení očka pro
přichycení na zeď. Po zdárné stavbě tedy máme kompletní zařízení, jež lze
rovnou pověsit na zeď. Hodiny mají
aktivován režim 24H se zhasínáním nuly při čase do 10:00.
Než začnete se stavbou, dočtěte
pozorně návod. Autor schématu, z něhož bylo vycházeno: Jan
Hlinák, upraveno a otestováno + plošný spoj ve společnosti TIPA, spol.
s r.o.
2. série, 10.3.2007 (touto
sérii distribuce končí kvůli ztrátě dodavatele CMOS 4566)
Pozor, od září 2009 v prodeji konstrukčně lépe řešená náhrada - PT011B !
Představujeme stavebnici PT036, digitální kruhové hodiny simulující pomocí 144 LED diod chod ručičkových časoměrů. Divili jsme se, proč na trhu podobná stavebnice chybí. Příčinu jsme nalezli až při samotném vývoji. Rozvedení cest z integrovaných obvodů do tolika LED diod, přičemž se ještě každá cesta s každou kříží, je velmi náročné. Rozhodli jsme se však nápad i přes všechny překážky realizovat s pomocí oboustranného plošného spoje a věříme, že bezhlučný provoz „skoro" analogových hodin, jejichž čas si lze přečíst i v noci, se Vám podobně zalíbí. K dobru je třeba vyzdvihnout také relativně nízkou spotřebu v porovnání s běžnými hodinami s LED displeji a to díky tomu, že k indikaci času zde slouží pouze několik LED diod. Buďte pozorní při svém pájení. Vypajování součástek u oboustranného spoje není žádná legrace.
Zakoupili jste si stavebnici PT067T, vysílač infračerveného dálkového ovládání. Společně s přijímačem PT067R slouží ke vzdálenému bezdrátovému ovládání spotřebičů. Ovladač je osazen šesti tlačítky, umožňuje tedy ovládání až šesti různých zařízení. Vysílači lze jednoduše nastavit vlastní identifikační číslo (0-255), pomocí kterého je následně spárován s daným přijímačem. Toto umožňuje jednoduché zabezpečení, díky kterému následně není možné přijímač dálkově ovládat jinými ovladači, než se kterými je přijímač spárován. Vysílač ke komunikaci používá dvojici infračervených LED, díky čemuž je dosah i více než 10 metrů při přímé viditelnosti.
Zakoupili jste si stavebnici digitálních CMOS hodin s volitelnými LED displeji, což znamená, že máte při koupi na výběr ze dvou různých zobrazovačů – klasické červené sedmisegmentové displeje s výškou číslic 45 mm nebo zelené displeje PT035 složené z LED diod s výškou číslic 85 mm. LED diody si však u těchto displejů budete muset sami zapájet, což ne každému vyhovuje. Ze zkušeností z různých elektrotechnických soustředění dětí a mládeže však víme, že vedoucí uvítají stavebnice, které konstruktéra zaměstnají za přiměřenou cenu na několik hodin.
Zakoupili jste si stavebnici digitálních CMOS stopek s velkými červenými zásuvnými displeji. Umožňují čítání času od setiny sekundy až po 99 minut, 59 sekund a 99 setin, poté dochází k přetečení a čítání začíná nanovo. Stopky neumí měřit dva časy zároveň, ale umožňují přerušení čítání a pozdější pokračování měření času bez nutnosti vynulování předešlého času. Pomocí fastonů lze připojit i externí ovládání stopek.
Zakoupili jste si zařízení, které umí generovat tempo od 40 do 250 dob za minutu. Jednu dobu je možné dělit také dvěma (osminové noty - počítáme pr-vá, dru-há, tře-tí, čtvr-tá), třemi (trioly – ta-pr-vá, ta-dru-há, ta-tře-tí, ta-čtvr-tá) nebo čtyřmi (šestnáctinové noty). Tempo a aktuální nastavení je zobrazeno na LCD displeji 16x2. Metronom dokáže zvýraznit také první doby 2/4, 3/4 a 4/4 taktu. Displej je možné zasunout namísto přední lišty krabičky Z4 (03010150 tipa.eu), která disponuje také otvory pro dodávaný reproduktor. V případě, že Vám nebude hlasitost metronomu dostačovat, doporučujeme využít stavebnice PT009 z naší levné edice – 1W mini zesilovač, jehož vstup zapojíte na svorky Metronomu nazvané REPRO a GND. Na tyto svorky je možné připojit také kabel se zdířkou Jack 3,5 v případě potřeby zapojit metronom na sluchátka nebo do počítačových bedniček.
Zakoupili jste si stavebnici termostatu s digitálním teplotním čidlem od firmy Dallas. Toto zařízení měří teplotu s přesností 0,5°C v rozsahu -50°C až 125°C. V režimu termostatu nastavíme pomocí tlačítek (viz. dále v Ovládání) dvě hodnoty teploty a nad větší z nich sepne jedno relé, pod menší z nich sepne druhé relé. Termostat lze také stiskem jednoho tlačítka vypnout, či znovu zapnout. Dále si zařízení ukládá do EEPROM nastavené hodnoty, díky čemuž se např. při výpadku proudu nemusí znovu nastavovat. Také je možno nastavit libovolně velkou hysterezi.
Zakoupili jste si výjimečnou stavebnici digitálních hodin s historickými digitronovými zobrazovači Z574M. Vyznačují se zajímavým designem, nízkou spotřebou, reálně vypadajícími číslicemi. Zařízení si v případě výpadku elektřiny dokáže uchovat aktuální čas. Experimentátory jistě potěší možnosti vytváření světelných efektů při podsvěcování skleněných digitronů.
Limitovaná série 100ks, z důvodů omezeného množství digitronů vyprodáno.
Zakoupili jste si výjimečnou stavebnici digitálních hodin s historickými digitronovými zobrazovači IN-14, které se vyznačují zajímavým designem, nízkou spotřebou a reálně vypadajícími číslicemi. Díky realizaci za pomocí obvodů řady CMOS 4000, jenž činí zařízení ještě zajímavějším, je dosaženo i relativně vysoké přesnosti. Zdroj anodového napětí pro napájení digitronů je řešen jednočinným step-up měničem s externím tranzistorem, čímž je možno napájecí napětí celého zařízení zvolit od 6 do 18 V. Hodiny si v případě výpadku elektřiny dokáží také uchovat aktuální čas (v případě připojené záložní baterie). DPS je jednostranná a navržena s ohledem i na méně zdatné konstruktéry, kteří budou jistě potěšeni množstvím součástek určených k osazení. Otvory pod zobrazovači umožnují osazení 5mm LED a podsvětlení skleněných digitronů, které je efektní zvláště ve tmě. Tato stavebnice je náhradou za velmi populární PT029 s digitrony Z574M. Při návrhu jsme se snažili co nejvíce zachovat původní koncept a přinést jen malé technické vylepšení pro lepší funkčnost a odstranění neduhů původního zapojeni.
Zakoupili jste si stavebnici PT068, elektronickou minutku. Stavebnice slouží k odměření předem zvolené doby v rozsahu od 1 sekundy do 99 minut. Vypršení časového limitu je signalizováno opticky (blikání displeje) a akusticky (piezo bzučák). Stavebnice rovněž disponuje dvěma vývody, které jsou ve vzájemné negaci. Změna logického stavu vývodů nastává při dokončení odpočtu času, opačná změna nastane až při opětovném spuštění odpočtu prostředním tlačítkem. S pomocí těchto vývodů je tak možno ovládat různé elektrické spotřebiče. Po doběhnutí minutky zařízení přejde do režimu spánku, čímž se výrazně prodlouží životnost baterií.
Zakoupili jste si stavebnici PT065, elektronickou vodováhu. Stavebnice sestává mimo jiné ze sedmi dvoubarevných LED, které svým svitem imitují klasickou „bublinkovou“ vodováhu. Zeleně rozsvícená LED imituje samotnou bublinku, červeně svítící LED reprezentují tekutinu. Stisk tlačítka vyvolá kalibraci zařízení dle aktuálního úhlu, což vede k vycentrování zeleně svítící LED. Díky této funkci je možné porovnávat libovolně nakloněné roviny, nikoli pouze vodorovné. Celé zařízení je navíc napájeno z tří tužkových baterií, což zaručuje plnou mobilitu při měření.
Zakoupili jste si stavebnici PT055, přenosný GPS navigátor řízený mikrokontrolérem rodiny ATmega firmy ATMEL. Tato stavebnice představuje novinku v sortimentu stavebnic a modulů firmy Tipa. Jedná se o stavebnici umožňující určení přesné polohy, rychlosti, data a času téměř kdekoli na Zemi. Zároveň se po zadání cíle stává navigátorem, ukazuje tedy směr cíle pomocí 16 LED tvořících kruh kolem displeje. Veškeré ovládání se provádí pouze pomocí tří tlačítek. K přepínání údajů zobrazovaných na displeji slouží 2 tlačítka umístěna vpravo. Třetí tlačítko slouží k potvrzování, tedy jako tlačítko „OK“. Plošný spoj nesoucí celé zařízení je potažen černou nepájivou maskou, svítící LED tak více vynikne a samotná deska plošných spojů nijak neruší. Na desku lze připájet jednořadou dutinkovou lištu, která zároveň slouží jako programovací konektor, pokročilejší uživatelé si tak můžou upravit firmware zařízení, neboť veškeré zdrojové kódy jsou volně dostupné na našich webových stránkách. Většina použitých součástek je určena pro povrchovou montáž, tím bylo dosaženo menších rozměrů a tedy i větší portability. Displej je dvojbarevný a díky OLED technologii jsou údaje na displeji snadno čitelné i za přímého slunce. Displej současně dosahuje velmi nízké spotřeby, protože nepotřebuje podsvícení, ale i přes to, jde vidět i ve tmě, neboť svítí samotné pixely. Pokud si chcete stavebnici zabudovat do krabičky, doporučujeme krabičku Z-75 z našeho sortimentu. Dokonce si můžete vybrat ze čtyř různých barev.
Zakoupili jste si modul s označením PT057 - IDEALIZÉR, spojující řízení vlhkosti a teploty do jednoho zařízení. Veličiny jsou měřeny kalibrovaným digitálním čidlem a po zpracování mikrokontrolérem ATmega168 jsou zobrazeny na dvoumístném 7 segmentovém LED displeji. Hodnoty jsou zaokrouhlovány, a tak například 21,7 °C je zobrazeno jako „22“. Na displeji se rovněž zobrazují hodnoty prahu spínání pro danou veličinu a také velikost hystereze.
Zařízení jako takové se skládá ze dvou DPS, které jsou po osazení všech součástek spájeny do tvaru písmene L. Ovládání probíhá pomocí 2 páčkových přepínačů a 2 mikro-tlačítek. Kromě zobrazené veličiny jsou na čelním panelu ještě 4 LED, které zobrazují aktuální činnost idealizéru. Zařízení je vhodné jak pro použití v domácnosti, například k hlídání teploty v teráriu či měření vlhkosti ve sklepě, tak i v různých institucích, například knihovnách a archivech. Škála možných použití je samozřejmě široká a použití závisí na individuálních potřebách.
Zakoupili jste si stavebnici PT067K, miniaturní vysílač infračerveného dálkového ovládání. Společně s přijímačem PT067R slouží ke vzdálenému bezdrátovému ovládání spotřebičů. Ovladač disponuje jedním tlačítkem, přičemž lze zvolit, který ze šesti kanálů přijímače bude ovládat. Vysílači lze snadnonastavitvlastníidentifikační číslo (0-255), pomocí kterého je následně spárován s daným přijímačem. Toto umožňuje jednoduché zabezpečení, díky kterému následně není možné přijímač dálkově ovládat jinými ovladači, než se kterými je přijímač spárován. Vysílač ke komunikaci používá výkonnou infračervenou LED, díky čemuž je dosah i více než5 metrů při přímé viditelnosti. Zabudovaný režim ultra-nízké spotřeby zároveň zajišťuje, že se baterie v případě nepoužívání zbytečně nevybíjí.
Zakoupili jste si stavebnici PT067R, přijímač infračerveného dálkového ovládání. Zařízení umožňuje bezdrátové ovládání až šesti připojených spotřebičů a to ve třech různých režimech, nastavovaných pro každý spotřebič zvlášť: stiskem zapnuto, stiskem vypnuto; zapnuto po dobu držení tlačítka vysílače; po stisku zapnuto po určitou dobu. Výstupy samotného přijímače tvoří NPN tranzistory (max. 40 V, 100 mA), zapojeny pro spínání kolektorové zátěže. Pokud potřebujete spínat spotřebiče s větším příkonem, doporučujeme použít stavebnici PT067X, která sestává z šesti relé a je přímo navržena pro tento účel. Pokud ale potřebujete pouze jedno, dvě nebo tři relé, můžete použít daný počet stavebnic PT066A.
Zakoupili jste si stavebnici PT067X, rozšiřující desku se šesti relé. Stavebnice je určena zejména pro situace, kdy potřebujeme připojit výkonový spotřebič k řídící logice, která sama svým výkonem k ovládání spotřebiče nestačí. Takovým příkladem může být například připojení ke stavebnici PT067R – Infračervené dálkové ovládání (přijímač), kde lze s pomocí stavebnice PT067X posílit dálkově ovládané výstupy. Následně je tak možné ovládat například světla, garážová vrata, čerpadla, ventilátory apod.
Představujeme další stavebnici společnosti Tipa - PT038, jednoduché digitální hodiny s mikrokontrolérem Atmel 89C2051. Toto zařízení jsme pro Vás připravili s ohledem na nízkou pořizovací cenu a možnost využití v běžném životě. Časomíra tak může být zajímavým doplňkem Vaší domácnosti či jiného tvůrčího prostředí
Limitovaná série 100ks, z důvodů omezeného množství displejů vyprodáno, ale lze zakoupit náhradu pod označením PT038B.
Zakoupili jste si stavebnici PT038B, jednoduché digitální hodiny s mikrokontrolérem Atmel 89C2051, které vychází z konstrukce PT038 která se z důvodů vyčerpání zásob displejů přestala vyrábět. Toto zařízení jsme pro Vás připravili s ohledem na nízkou pořizovací cenu a možnost využití v běžném životě. Časomíra tak může být zajímavým doplňkem Vaší domácnosti či jiného tvůrčího prostředí.
Zakoupili jste si stavebnici teploměru s digitálním teplotním čidlem DS18B20. Teploměr je schopen měřit od -50 do 125 °C s přesností na 1°C. Se stavebnicí je rovněž dodáváno kouřové plexisklo s vygravírovaným logem Tipa, které zlepšuje čitelnost displejů i celkový vzhled zařízení. Stavebnice se tak může stát vhodným doplňkem třeba vašeho tvůrčího prostředí.
Zakoupili jste si stavebnici PT060, kódový zámek, který umožňuje sepnutí
relé po zadání přesně daného kódu. Stavebnice může být použita jako
otvírač dveří, sloužící k ovládání elektronického zámku („BeFo“), neboť
obsahuje dostatečně dimenzované relé. Díky použití stabilizátoru napětí
je možno napájet zařízení v rozmezí 8 až 12 V. Pro sepnutí relé je možno
zvolit si libovolně dlouhé heslo – až 10 čísel. Toto heslo je možné
kdykoli změnit a zůstane uloženo i po odpojení napájení. Pro signalizaci
aktuálního stavu stavebnice slouží malý 4segmentový displej (±¦).
Klávesnice, tvořená velkými tlačítky, je snadno ovladatelná,
minimalizuje se tak možnost stisku více tlačítek současně.
Zakoupili jste si stavebnici logické sondy, která slouží pro zjištění logických hodnot signálu v různých zapojeních. Signalizace je jednoduchá – v případě, že (+) a (–) přeblikavá, nenachazí se na měřicím hrotu žádá logická hodnota. Když svití pouze (–), tak to znamená, že na měřicí hrot je přivedená log. 0. Naopak, když svítí pouze (+), je na měřicí hrot přivedena log. 1. Stavebnice je nízkorozpočtová a neřadí se do standartní série společnosti Tipa. Proto je plošný spoj jen vyvrtán a nalakován, bez pocínování, nepájivé masky, potisku součástek. Zařízení je přesně šité na míru elektrotechnickým soutěžím, kdy je třeba něco levného a dobře otestovatelného. Díky své příznivé ceně však přiláká i další spektrum zákazníků.
Zakoupili jste si stavebnici miniaturního teploměru s digitálním teplotním čidlem DS18B20 v provedení SMD. Teploměr je schopen měřit od -50 do 99°C s přesností na 1°C. Zařízení je díky svým rozměrům vhodné pro umístění do kontrolních panelů či do auta.
Zakoupili jste si stavebnici PT074, Multifunkční USB 2.0 HUB. Tento USB rozbočovač disponuje čtyřmi datovými porty a jedním výkonovým, který svým zapojením simuluje klasickou USB nabíječku. Pro připojení k počítači je možné si vybrat buďto mikro USB zdířku nebo USB B zdířku, známou z tiskáren. Rozbočovač je možné napájet externím zdrojem, a to buďto přes standardní DC konektor nebo přes vyhrazenou mikro USB zdířku. Můžete si tak například nabít mobilní telefon s pomocí běžné nabíječky, a přitom mít telefon připojený k počítači.
Zakoupili jste si stavebnici PT066A, relé desku se spínacím tranzistorem a LED. Stavebnice je určena zejména pro situace, kdy potřebujeme připojit výkonový spotřebič k řídící logice, která sama svým výkonem k ovládání spotřebiče nestačí.
Takovým příkladem může být například připojení ke stavebnici PT067R – Infračervené dálkové ovládání (přijímač), kde lze s pomocí stavebnice PT066A posílit dálkově ovládané výstupy. Následně je tak možné ovládat například světla, garážová vrata, čerpadla, ventilátory apod.
Zakoupili jste si stavebnici PT063, ultrazvukový měřič vzdálenosti. Stavebnice slouží k měření vzdálenosti v rozmezí od 4 cm až do 4 m. Při krátkém stisku tlačítka je provedeno pouze jedno měření, přidržením tlačítka je aktivován automatický mód, při kterém probíhá měření přibližně třikrát za sekundu. Naměřená vzdálenost je zobrazena na čtyřmístném LED displeji, základní jednotkou jsou milimetry. Zapájení propojky SJ1 způsobí rozsvícení první tečky zleva, což odpovídá zobrazení vzdálenosti v metrech. Vypnutí zařízení se provádí stiskem tlačítka S2. Při vypnutí je mikrokontrolér uveden do režimu spánku, spotřeba celého zařízení tak klesá jednotkám miliampérů.
Zakoupili jste si stavebnici kvalitní a jednoduché externí zvukové karty využívající AUDIO CODEC PCM2912 společnosti Texas Instruments. Umožňuje zapojení standardních sluchátek s mikrofonem pro všechny, kteří nemají rádi nekvalitní a neodrušený mikrofonní vstup, ale i výstup LINE OUT integrovaných zvukových karet. Zapojení je sice napájeno přímo po USB kabelu, ovšem díky stabilizátoru 3.3V integrovaném v čipu PCM2912 se rušení z notebooku do výstupu této zvukové karty nedostává. PCM2912 je v době vývoje stavebnice PT037 nejnovějším obvodem Texas Instruments z oblasti USB audio codeců, na rozdíl od svých předchůdců nepotřebuje externí operační zesilovače pro analogové vstupy a výstupy. Pomocí dvou LED diod indikuje přehrávání zvuku i jeho zachycování z mikrofonu. Například během rozhovoru přes Skype svítí obě dvě LED diody. Tlačítkem MIC_MUTE odpojíte mikrofon i během hovoru, pokud nechcete, aby Vás dotyčný na druhé straně v danou chvíli slyšel. Pochopitelně, připojením rozpínacího tlačítka můžete mít funkci reverzní - když zmáčknu, tak jdu slyšet. Tato stavebnice přímo vybízí k instalaci do vašeho koncového zesilovače. Místo analogového propojení PC -> zesilovač přes jacky můžete svůj počítač do zesilovače zapojit přímo USB kabelem a do samotného koncového stupně (například stavebnice PT002 až PT006) napojit výstup této zvukové karty (pokud k vybuzení stačí signál 0.6 V peak to peak). Docílíte tím daleko kvalitnější reprodukce zvuku než s nekvalitními interními zvukovými kartami. LED diodu indikující přehrávání můžete nahradit externím fototranzistorem a vytvořit si zařízení, které bude váš koncový zesilovač aktivovat pouze po dobu přehrávání (nebo s případným zpožděním vypnutí od konce přehrávání). Zapojení zcela vychází z vývojových kitů a doporučených zapojení výrobce Texas Instruments.